FranklinIs Connected

Steeplechase Pics!

Steeplechase Pics!

Saturday, May 11, was quite the Steeplechase day as crowds gathered to enjoy the 72nd Running of the Iroquois Steeplechase.  Check out the race results and social pics!

8th Race: The Calvin Houghland Iroquois (Grade I Hurdles)

First Place: #2 Demonstrative (Jockey: Robert Walsh, Owner: Mrs. George L. Ohrstrom, Jr., Trainer: Richard L. Valentine)

Second Place: #7 Divine Fortune (Jockey: Darren Nagle, Owner: William L. Page, Trainer: Jonathan Sheppard)

Third Place: #4 Molotof (Jockey: Bernard Dalton, Owner: Mrs. Calvin Houghland, Trainer: F. Bruce Miller)

7th Race: The Mason Houghland Memorial (Timber Stakes)

First Place: #4 Worried Man (Jockey: Gustav Dahl, Owner: Harold A. Via, Jr., Trainer: Jack Fisher)

Second Place: #5 Tax Ruling (Jockey: Paddy Young, Owner: Irvin S. Naylor, Trainer: Brianne Slater)

Third Place: #1 Grand Pride (Jockey: Sean Flanagan, Owner: Woodslane Farm, Trainer: Jack Fisher)

6th Race: Division II: The George Sloan & John Sloan Sr. (Sport of Kings Maiden Hurdle)

First Place: #2 Sharp Numbers (Jockey: Sean Flanagan, Owner: Woodslane Farm, Trainer: Jack Fisher)

Second Place: #5 Casual Creeper (Jockey: Jeff Murphy, Owner: Magalen O. Bryant, Trainer: Jimmy Day)

Third Place: #6 Wait Outside (Jockey: Darren Nagle, Owner: Richard Santulli, Trainer: Jack Fisher)

5th Race: The Margaret Currey Henley (Sport of Kings Filly & Mare Hurdles Stakes)

First Place: #5 Well Fashioned (Jockey: Willie McCarthy, Owner: Magalen O. Bryant, Trainer: Doug Fout)

Second Place: #6 Kisser N Run (Jockey: Robert Walsh, Owner: Clarke Ohrstrom, Trainer: Richard L. Valentine)

Third Place: #3 Euro Power (Jockey: Danielle Hodsdon, Owner: Octoraro Stables, Trainer: F. Bruce Miller)

4th Race: The Marcellus Frost (Sport of Kings Novice Hurdle Stakes)

First Place: #3 Mr. Hot Stuff (Jockey: Sean Flanagan, Owner: Mrs. S. K. Johnson, Jr., Trainer: Jack Fisher)

Second Place: #7 Black Quartz (Jockey: Paddy Young, Owner: Irvin S. Naylor, Trainer: Brianne Slater)

Third Place: #2 Sulwaan (Jockey: Xavier Aizpuru, Owner: Magalen O. Bryant, Trainer: Jimmy Day)

3rd Race: The Bright Hour Hurdle (Amateur or Apprentice Starter Hurdle)

First Place: #4 Rainiero (Jockey: Mark Beecher, Owner: Augustin Stables, Trainer: Richard L. Valentine)

Second Place: #5 Gawaarib (Jockey: Martin Rohan, Owner: Rosbrian Farm, Trainer: Ricky Hendriks)

Third Place: #2 Sumo Power (Jockey: Barry Walsh, Owner: Manown Kisor Jr., Trainer: Michael Berryman)

2nd Race: Division I: The George Sloan & John Sloan Sr. (Sport of Kings Maiden Hurdle)

First Place: #3 Labonte (Jockey: Danielle Hodsdon, Owner: Rose Marie Bogley, Trainer: Richard L. Valentine)

Second Place: #7 Young Bohemian (Jockey: Robert Walsh, Owner: Augustin Stables, Trainer: Richard L. Valentine)

Third Place: #5 Tempt Me Alex (Owner: Robert A. Kinsley, Trainer: Thomas H. Voss)

1st Race: The Guilford Dudley, Jr. Memorial Flat Race

First Place: #9 Jamarjo (Jockey: Paddy Young, Owner: Irvin S. Naylor, Trainer: Brianne Slater)

Second Place: #5 Alburj (Jockey: Ross Geraghty, Owner: Mrs. S. K. Johnston Jr., Trainer: Janet Elliot)

Third Place: #12 Lillehammer (Jockey: Bernard Dalton, Owner: Riverdee Stable, Trainer: Kate Dalton)

Photos by Jordan Long and Carlye Soto.

E+ROSE Health Food Restaurant & Juice Bar Brentwood & Nashville.